تقریبا یک سال پیش و پس از مسدود شدن تلگرام، حجم بسیار زیادی نرم افزار موبایل تحت عناوین مختلف پا به عرضه وجود گذاشتن و به سرعت در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شدن! تلگرام ضد فیلتر، تلگرام صورتی و… از جمله اسامی بودن که بر روی این نرم افزارا گذاشته شده بود. حدود دو هفته بعد از مسدود سازی تلگرام به سرعت شایعه‌ای به نام تلگرام بلاک چین در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد! تلگرامی که به هیچ عنوان قابل فیلتر شدن نیست! اما قضیه تلگرام بلاک چین واقعاً چی بود؟

در ابتدا لازم نیست که به شما بگم که تمام نرم افزار‌هایی که به عنوان تلگرام ضد فیلتر و … در شبکه‌های اجتماعی پخش میشدن انواع مختلفی از ویروس بودن! از نرم افزار‌های فیک تبلیغاتی (Adware) گرفته تا نرم افزار های جاسوسی (Spyware) و حتی باج افزار ها (Ransomware)!.

چرا نام بلاک چین بر روی این ویروس ها قرار گرفت؟

ازونجا که این ویروس‌ها خیلی سریع توی شبکه‌های احتماعی اومدن و شیوه پخششون خیلی مشکوک بود، خیلیا راضی به نصبشون نشدن! پس باید راه حلی پیدا میشد تا با یه منطق، مردم راضی بشن ویروس رو روی گوشی‌هاشون نصب کنن! و بهترین منطق؟ بلاک چین! چیزی که مردم دربارش خیلی شنیده بودن ولی سر از کارش در نمیاوردن!

پس به این شکل در ابتدا مقداری اخبار انگلیسی جعلی در سایت های‌نا معتبر و بعضی بلاگ‌های آزاد (مثل Medium.com) درباره تلگرام بلاک چین نوشتن و در شبکه‌های اطلاع رسانیشون پخش کردن و از مردم خواستن تا برای هم بفرستن این خبر رو!

ازونجا که یک متن انگلیسی در کنار این شایعات منتشر میکردن و یک لینک به بلاگ‌های معروف میدادن خیلیا باور میکردن که همچین چیزی راسته! این وسط یکسری اکانت توییتری فیک به اسم پاول دورف (بنیانگذار تلگرام) میساختن و باهاش توییت میکردن که با انتشار این نسخه همه مشکلات شما حل میشه!

اخبار دروغین تلگرام بلاک چین
اخبار دروغین تلگرام بلاک چین در یک کانال تلگرامی

پس با سرعت خیلی زیاد شایعه نسخه بلاک چین تلگرام پخش شد و همه جارو گرفت! حالا یه ساختار مناسب شکل گرفته بود و مردم آماده فریب خوردن بودن! پس بعد از چند روز اقدام به انتشار بدافزار‌هاشون به اسم تلگرام بلاک چین کردن و به سرعت موفق به پخش ویروس‌ها و جاسوس افزار هاشون شدن!

تلگرام بلاک چین در یک کانال فارسی
تلگرام بلاک چین تقلبی در یک کانال فارسی زبان
تلگرام بلاک چین در یک کانال انگلیسی
ویروس تلگرام بلک چاینا (بلاک چین) در یک کانال انگلیسی زبان

دو دلیل برای تقلبی بودن تلگرام بلاک چین!

خب! همه این‌هارو گفتم که آخرش به اینجا برسم!

دلیل اول : ظهور یک نسخه بلاک چینی از تلگرام به این سرعت منطقی و ممکن نبود!

بلاک چین درواقع یک ساختار برای ذخیره سازی اطلاعات به صورت امن هست که آماده سازی و پیاده سازیش مدت زیادی زمان میبره! پس اینکه یک هفته پس از مسدود شدن تلگرام پاول دورف بیاد تو توییتر بگه که من تا هفته دیگه براتون تلگرام بلاک چین راه میندازم اساسا غیر ممکنه!

به علاوه، استفاده از سیستم ذخیره سازی بلاک چین باید از ابتدا مشخص باشه تا زیرساخت مناسب با سیستم بلاک چین ساخته بشه. نمیشه ساختار عادی یک اپلیکیشن ارتباطی (Client – Server) رو یه هفته‌ای تبدیل به سیستمی کرد که هیچ سرور مرکزی نداشته باشه! اصلا این هیچی! دیتاهای قبلی کاربرا چی میشن؟ هزاران ترابایت اطلاعات قدیمی توی سرور‌های تلگرام هست! همه این‌ها باید وارد بلاک چین بشه که منطقی نیست!

اگر درباره چگونگی کارکرد بلاک چین اطلاعات کافی ندارین این پست رو ببینین بلاک چین به زبان ساده

دلیل دوم : چرا تلگرام بلاک چین توجیه اقتصادی ندارد؟

اما دلیل دوم! این دلیل بسیار مهمتر از مورد اول هست. چرا؟ خیلی سادست!

چون تلگرام هم  مثل خیلی نرم افزار های دیگه برای منافع اقتصادی ساخته شده!

بسیاری از نرم افزار‌های رایگان که تبلیغات هم ندارن (مثل تلگرام یا واتس اپ) شیوه درآمد زاییشون برای صاحبشون با چیزی که ما میشناسیم فرق میکنه. اونها اطلاعات میفروشن! مثلا اینستاگرام دقیقا میدونه مردم ایران بیشتر به چه چیزی علاقه نشون میدن، از چه غذاهایی بدشون میاد، چه ساعتی بیشترین تایم بی‌کاریشونه و… این اطلاعات برای بسیاری از شرکت های بزرگ بدرد میخورن! چون میشه الگوی رفتاری یک جامعه رو شناخت و برای کار‌های مختلف (تبلیغات، تجارت و جنگ نرم و…) استفاده کرد!

برای اینکه این نرم افزار‌ها بتونن این اطلاعات رو به دست بیارن نیاز دارن که اطلاعات وارد سرور‌هاشون بشه  و بعد تحلیل بشن تا بشه فروختشون.

اما یکی از مهم ترین ویژگی‌های بلاک چین ایجاد شبکه غیر متمرکز هست! در ساختار ذخیره سازی غیر متمرکز هیچ سرور یا مرکزی برای ذخیره شدن اطلاعات وجود نداره و همه اطلاعات در بین بلاک‌ها پخش شده! پس تلگرام اگر همچین ایده‌ای رو پیاده سازی بکنه درواقع مرکزیت خودش رو از بین برده و دیگه هیچ اطلاعات و داده‌ای براش قابل ردگیری و نخواهد بود! چون عملا سرورش رو از مدار خارج کرده! پس اینجوری دیگه هیچ وقت نمیتونه از طریق فروش اطلاعات درآمدی داشته باشه و به اضافه، دیگه نمیتونه کنترلی روی اطلاعاتی که توی شبکه درحال چرخش هستن داشته باشه! خلاصه این که:

اگر تلگرام بر روی بلاک چین قرار بگیره هیچ سودی برای صاحبش نخواهد داشت! با این وجود شاید براتون سوال پیش بیاد که کسایی که تو این حوزه دارن فعالیت میکنند چه منفعتی براشون وجود داره؟
در واقع شبکه های بلاکچین عمومی ارز مخصوص خودشون رو دارند که برای موارد مختلف کاربرد داره به عنوان مثال بیت کوین یک ارز غیرمتمرکز هست و برای حذف واسطه های تجاری مثل بانک ها و موسسه های مالی ایجاد شده همینطور کاربردهای متفاوتی برای فناوری بلاک چین ارائه شده و موراد استفاده مختلفی میشه براش در نظر گرفت، اما معمولا تیم ها و گروه هایی که روی این پروژه ها کار میکنن درصد ثابتی از کل کوین/توکن های شبکه دریافت میکنن!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *