تکنولوژی هایی که احتیاج به کمک دارند

ما امروز توی عصری زندگی میکنیم که تکنولوژی هروز و هر لحظه در حال تغییر دادن دنیای اطرافمون هست خیلی ازین ایده ها میتونه زندگی رو برای همه مردم راحت تر بکنه، میلیون ها شغل ایجاد کنه و در چرخه اقتصادی دنیا تاثیرات خوب بگذاره بقول معروف این ایده ها میتونه دنیا رو تبدیل به جای بهتری بکنه (can make the world better place)
خیلی از ایده ها و طرح ها در نگاه اول شاید غیرممکن به نظر برسن با این وجود فراموش نکنیم اولین بار که تسلا ایده ارسال صوت از طریق امواج رادیویی رو مطرح کرد آدم هایی که برای اولین بار در مورد اختراع رادیو میشنیدن این کار رو غیرممکن تصور میکردن یا حتی فکر میکردن که تسلا عقلش رو از دست داده! آخه مگه میشه صدا رو از طریق امواجی که دیده نمیشه به کیلومتر ها دورتر فرستاد!
با این حال تکنولوژی هروز در حال پیشرفته و ایده هایی که شاید همه فکر میکنن دیوانگی به نظر میاد، یک روز عملی میشه! در عین حال خیلی از سرمایه گذارها هم هستن که با سرمایه گذاری در این طرح ها هم به پیشرفت علم و تکنولوژی و تبدیل دنیا به جای بهتری برای زندگی کمک کردن و هم خودشون ازین مشارکت سودهای بی نظیر بردن!

همونطور که اشاره کردم همه این ایده ها توی مراحل مختلف احتیاج به سرمایه گذاری دارن تا بتونن رشد کنن و فراگیر بشن البته این سرمایه گذاری ها طی چندین مرحله انجام میشه، به عنوان مثال استارت اپ معروف ایربی‌ان‌بی (Airbnb) که یک پلتفرم اجاره منزل برای مسافرها هست و در سال 2018 حدود 31 میلیارد دلار ارزش گذاری شد، جالب اینکه بدونید همین استارت اپ برای جذب سرمایه اولیه نیاز به مبلغ ۵۰۰ هزار دلار برای ۱۲ ماه داشت تا بتونه به ۸۰ هزار تراکنش ( رزرو اتاق ) برسه که با متوسط  ۲۵ دلار در هر تراکنش ، به درآمدی ۲ میلیون دلاری ختم میشد! موارد مشابه برای خیلی از استارت اپ های بزرگ دنیا مثل گوگل، آمازون، فیس بوک و… وجود داشته اما امروز با وجود تکنولوژی بلاک چین و اقتصاد توکن محور که یکی از کاربردهای این فناوری هست، روش سرمایه گذاری هم تغییر کرده میتونید با مطالعه مقاله سرمایه گذاری به روش ICO  بیشتر در مورد این روش سرمایه گذاری بخونید.

شگردهای کلاه برداری

اما با تغییر روش های سرمایه گذاری به خصوص در روش های مثل ICO امکان کلاهبرداری با ارزدیجیتال هم وجود داره و اونها میتونن با ساختن یه ویترین خوشگل از یک پروژه ای که هیچوقت قرار نیست راه اندازی بشه کلاهبرداری های میلیون دلاری بکنن! توی سرمایه گذاری به روش (initial Public offering) که به اختصار IPO هم گفته میشه شرکت هایی که شاخص درامد سالانه مشخصی دارن و مقدار سود و ضرر و زیان اونها معلوم هست با ضوابط و مقرارت خاصی در هر کشور اوراق سهامشون رو توی بورس عرضه میکنن و سرمایه گذارها با در نظر گرفتن همه شرایط در این شرکت ها سرمایه گذاری میکنن و تو سود و یا زیان اونها شریک میشن . اما در روش ICO هرچند سرمایه گذارها در ازای سرمایه گذاری توکن یا کوین اون استارت اپ رو خریداری میکنن و همون لحظه توی کیف پول الکترونیکی خودشون ازش نگهداری میکنن اما این استارت اپ ها اغلبشون حتی حداقل محصول قابل ارائه (MVP) هم ندارند و در صورتی که این شرکت ها به تعهدهاشون عمل نکنن دست سرمایه گذارها به هیچ جا بند نیست!

تو این لیست فقط تعدادی از ICO های تقلبی رو میبینید که میشه گفت انواع و اقسام کلاهبرداری ها داخلش وجود داره از کمپانی که وجود خارجی نداشته و چندین میلیون دلار جذب سرمایه کرده تا طرح های هرمی و  پانزی و یا حتی ایده های غیرعملی که نهایتا به از بین رفتن اون توکن منجر شده!
اگر یه سری به سایت deadcoins.com بزنید میتونید یه لیست هزارتایی از این پروژه ها رو ببینید!

اونها در کمال ناباوری شاهد از دست رفتن تمام سرمایه زندگیشون هستن و در عوض مقداری کوین/توکن بی ارزش توی کیف پولشون نگه داشتن که به هیچ دردی هم نمیخوره! امروز با گذشت 10 سال از پیدایش اولین ارز دیجیتال غیرمتمرکز یعنی بیت کوین که میتونید توی مقاله بلاک چین به زبان ساده بیشتر در موردش بخونید دیگه ساختن یک کوین یا توکن کار خیلی پیچیده ای نیست در حقیقت کاربرد و ایده ای که برای استفاده اونها مطرح میشه اهمیت داره!
کلاهبرداری های اینترنتی یا به اصطلاح اسکم شکل های متفاوتی داره و یه عده هستن که همیشه با ترفندهای مختلف پول افراد نامطلع رو به سرقت میبرن، البته این قاعده فقط مخصوص اینترنت و دنیای مجازی نیست و توی سطح جوامع به شکل های مختلف وجود داره.

همونطور که توی مقاله  سرمایه گذاری به روش ICO در این باره گفتم سود بالای مشارکت تو این پروژه ها برای سرمایه گذارها به شدت وسوسه کننده اس اما خب خطراتی هم اونها رو تهدید میکنه که مهم ترین اونها افتادن در دام پروژه های اسکم و ICO های فیک و تقلبی هست.

در ادامه شباهت و تفاوت این پروژه های کلاهبرداری با ICO های موفق رو بررسی می کنیم:

 White paper

ICO های موفق دارای یک White paper دقیق، همراه با جزئیات هستن، این سند در واقع طرح توجیهی پروژه هست و مطمعنا باید بهمراه جزئیاتی از جمله بیان مشکل یا مسئله، تشریح راه حل و جرئیات دقیقی از نحوه توزیع توکن (Token economy) و همینطور نقشه راه (Road Map)  و مهم تر از همه تیم اجرایی پروژه ارائه بشه. معمولا white paper پروژه روی سایت شرکت قرارداده میشه و یا در اطلاعیه اول انتشار داده میشه و نکته ای که خیلی اهمیت داره منطقی بودن تمام جزئیات اون هست.

علاوه بر این خیلی از ICO های جعلی صرفا White paper بقیه پروژه‌ها رو کپی می‌کنن و فقط تغییرات کوچکی تو آنها ایجاد میکنن و در کمال ناباوری موفق به کلاهبرداری های میلیون دلاری میشن!

مشخص نبودن جزییات و سوابق تیم پروژه

شرکت‌هایی که میخواهند پروژه ای در ابعاد جهانی اجرا کنند ، هراسی از فاش کردن هویت خود ندارند پس عملا نبود اطلاعات و جزئیات کافی از تیم بنیانگذار، مشاوران و یا حتی سرمایه گذاران پروژه نشان از کلاهبرداری در این پروژه هاست! علاوه بر این وجود سابقه و دانش کافی برای مدیریت چنین پروژه هایی کاملا اجتناب ناپذیر هست. چطوره باهم نگاهی به یکی از پروژه های کلاهبرداری که متاسفانه خیلی از هموطنان ایرانی در اون سرمایه گذاری کردن بندازیم پروژه ای به اسم E2C Coin :

برای نتیجه گیری از کلاهبرداری این طرح تنها به بررسی یک مورد بسنده میکنم و اون هم تیم پروژه!

تصویر بخشی از white paper پروژه E2C که به معرفی افراد پروژه پرداخته
سابقه اجرایی مدیرعامل CEO پروژه

همونطور که در شکل بالا مشخص هست (CEO) مدیرعامل پروژه هیچ سابقه اجرایی ثبت شده ای نداره! و انگار از زمان تولد تنها مدیرعامل پروژه E2C بوده خب مشخصا این اکانت در لینکدین هم صرفا برای همین پروژه ساخته شده با بررسی بیشتر متوجه میشیم خیلی از افراد این تیم هیچ سابقه اجرایی ندارن! برای کلاه برداری بودن این پروژه دلایل منطقی دیگه ای هم وجود داره از جمله پانزی بودن طرح سوددهی شرکت به سرمایه گذارها.

نقشه راه محصول و جزییات فنی

عدم وجود نقشه راه (Road Map) مناسب و همینطور غیرعملی بودن هدف های گفته شده میتونه یکی از راه های تشخیص پروژه های کلاهبرداری باشه . منظور از ایده های غیرعملی، طرح ها و ادعاهایی هستن که غیرقابل انجامن یا حداقل تو بازه زمانی تعریف شده تقریبا غیرممکن به نظر میرسن! فرض کنید من یه استارت اپ تاسیس میکنم و ایده اصلی هم اینه که با گذاشتن تراشه تو مغز اشخاص، کاری کنیم که بتونن فعالیت هایی که تا الان توانایی انجامش رو نداشتن انجام بدن مثلا با گذاشتن یه آی سی توی مغز فردی که هیچی از موسیقی نمیدونه کاری کنیم که مثل بتهوون پیانو بنوازه! یا با گذاشتن یه تراشه مشابه از یه آدم بیسواد یه فیلسوف یا ریاضیدان نابغه بسازیم!  فارغ از اینکه این حتمال وجود داره که در آینده بشر بتونه چنین کاری رو انجام بده اما نکته اینجاست که من میتونم ادعا کنم تا 1 سال بعد این پروژه رو عملی میکنم! خب طبیعتا میشه حدس زد که چنین پروژه هایی نیاز به تکنولوژی و فناوری های پیچیده ای داره که خیلی از اونها در حال حاضر وجود ندارن و یا حداقل در دسترس عموم مردم نیستن پس احتمالا پروژه تراشه های مغزی که من براش در حال جمع آوری سرمایه هستم یا با شکست مواجه میشه و یا از بیخ و بن کلاه برداریه!

مورادی که بهش اشاره کردم جزء مورادی هستن که با بررسی اونها میتونیم ریسک های سرمایه گذاری تو این حوزه رو تا حد زیادی کم کنیم علاوه بر اینها نداشتن حساب بیت کوین تاک (bitcointalk.com)، نداشتن ssl سایت ، مبهم بودن توزیع توکن‌ها (Token Distribution) در بین سرمایه‌گذاران و اعضای تیم و مشاوران پروژه و همینطور مبهم بودن کاربرد پروژه در دنیای واقعی هم میتونه به یک پروژه کلابرداری ختم بشه!

با این وجود سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال نیاز به بررسی دقیق و همه جانبه داره و مشابه خیلی از سرمایه گذاری های دیگه ورود به این عرصه بدون داشتن دانش و مهارت های کافی قطعا نتیجه ای جز شکست و از بین رفتن سرمایه شما نخواهد داشت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *