در بلاکچین به فرآیند تائید تراکنش ها و ساخت بلاک جدید برای بروزرسانی Ledger اصطلاحا استخراج یا ماین گفته میشه، و کسایی که قدرت پردازش کامپیوترشون رو برای انجام اینکار در اختیار شبکه قرار میدن ماینر هستن که البته برای اینکار از شبکه پاداش میگیرن، ماینرا برای ساخت بلاک جدید باید باهم رقابت کنن اینکار شبیه حل کردن یه مکعب روبیکه! استخراج بیت کوین اوایل با یک کامپیوتر معمولی قابل انجام بود و میشد با CPU یک کامپیوتر معمولی بیت کوین ماین کرد اما بعد از یه مدت متخصص ها متوجه شدند GPU یا قدرت پردازشی کارت گرافیک برای اینکار مناسب تر هست برای همین ریگ های استخراج رو درست کردنند که از 7 الی 8 کارت گرافیک و یک مادربرد تشکیل میشد و چندین برابر کامپیوتر های معمولی شانس بیشتری برای استخراج بیت کوین داشت رفته رفته مایینینگ به یک فرآیند کاملا صنعتی تبدیل شد و امروز استخراج بیت کوین فقط به وسیله دستگاه هایی که اصطلاحا بهشون اسیک ACIC گفته میشه قابل انجام هست البته نه اینکه دیگه با کامپیوترهای معمولی قابل انجام نباشه بهتره بگیم استخراج بیت کوین با موبایل و لپ تاپ امروز دیگه صرفه اقتصادی نداره!

ساختار هر بلاک

چرا به این کار استخراج گفته میشه؟ مگه معدنه؟ یجورایی باید بگم که آره! تنها راه بدست آوردن بیت کوین اینه که با قدرت پردازش کامپیوتر یکسری معادلات ریاضی حل بشه تا بیت کوین بدست بیاد بخاطر همین بهش استخراج یا ماین بیت کوین گفته میشه. اما این معادله چیه، ماینرا دقیقا دنبال چی میگردن؟ در واقع هر بلاک توی بلاکچین از سه تا بخش کلی درست شده: (دیتا ، هش بلاک و هش بلاک قبل)

یک بلاک از بلاک چین بیت کوین
یک بلاک از بلاک چین بیت کوین

دیتاهایی که تو بلاک ثبت میشه به نوع بلاکچین بستگی داره مثلا توی بلاکچین بیت کوین اطلاعات از تراکنش ها ( آدرس حساب گیرنده ، فرستنده و مقدار بیتکوین های جابجا شده) بینشون ذخیره میشه. هش بلاک مثل اثر انگشت برای آدماس، هویت بلاک رو نشون میده و کاملا منحصر بفرده تغییر هرچیزی داخل بلاک هش بلاک رو بطور کلی تغییر میده  یک نمونه هش رو این پایین مینویسم:

هش یک بلاک در بلاک چین بیت کوین
هش یک بلاک در بلاک چین بیت کوین

همونطور که مشخصه هش یه خروجی رمزنگاری شده با طول ثابته یعنی فرقی نمیکنه اطلاعات ورودی به تابع هش چی باشه خروجی یه رشته ثابت رمزنگاری شده است. این اطلاعات در بلاکچین رمزنگاری میشن البته روش های رمزنگاری و هشینگ مختلفی وجود داره که شبکه های بانکی ، شبکه های اطلاعاتی و  ماهواره ای و خیلی از شبکه های ارتباطی بسته به نیازشون دارن از اونها استفاده میکنن و الگوریتم هشینگی که برای بیت کوین استفاده شده اسمش هست SHA256 هست که بشدت محبوبه!

درخت مرکل merkle tree

درخت مرکل در بلاک چین بیت کوین
merkle tree hash در بلاک چین بیت کوین

ماینرها تمام تراکنش های داخل بلاک رو دوتا دوتا هش میکنن تا اینکه نهایتا توی خروجی به یک هش واحد میرسن (که بهش اصطلاحا درخت مرکل گفته میشه)، همونطور که توی عکس مشخصه پایین هرم تراکنش ها هستن و بالاترین بخش هرم merkle Root hash هست، هش بدست اومده از درخت مرکل با هش بلاک قبل به علاوه زمان استخراج اون بلاک تو تابع هش ریخته میشن و یه خروجی بدست میاد !

نانس

نانس بلاک
نانس بلاک

هش نهایی بلاک که توسط ماینرها ساخته میشه باید کمتر از یک حد مشخص (threshold) باشد. این حد مشخص رو سختی یا difficulty میگن که مشخص کننده ماهیت رقابتی عمل استخراج بیت کوین هست. پس اینجا برای ساختن این هش استاندارد بلاک به یک متغییر هم احتیاج داریم تا به خروجی دلخواه برسیم به این متغییر میگن نانس!

نانس یه عدد تصادفیه با طول دلخواه که فقط یکبار ازش استفاده میشه، مسئله اینجاست که همیشه تو ثبت داده ها این احتمال وجود داره  که هش خروجی دوتا داده متفاوت کاملا مشابه باشه و استفاده از نانس باعث میشه همیشه هشهای خروجی متفاوت و منحصر بفردی داشته باشیم.

الگوریتم اثبات کار یا Proof of word

عملا ماینرها تمام اطلاعات تراکنش هارو داخل بلاک قرار میدن و ازش هش میگیرن و برای اینکه خروجی برابر با استاندارد شبکه بشه دنبال نانس میگردن و با آزمون و خطا انقدر میشمرن تا به عددی برسن که وقتی تو معادله میزارنش خروجی مورد قبول شبکه بشه. برای پیدا کردن این عدد تصادفی تمام ماینرهای شبکه باهم مسابقه میزارن و اولین ماینری که بتونه این عدد رو پیدا بکنه به بقیه میانرها اعلام میکنه که نانس رو پیدا کرده بقیه ماینرها هم نانس رو میگیرن میزارن تو تابع و ازش (اعتبارسنجی میکنن)
و در نهایت ماینر برنده از شبکه پاداش دریافت میکنه به علاوه کارمزد تراکنش های اون بلاک که ماین شده به این کار میگن استخراج بیت کوین بر مبنای الگوریتم اثبات کار یا proof of work ، الگوریتم اثبات کار علاوه بر اینکه روشی برای استخراج و یا ایجاد کوین های جدید هست با روشی مطمعن مانع از دوبار خرج کردن کوین ها میشه در واقع تمام تراکنش های شبکه داده هایی هستند که باید در قالب یک بلاک جدید به Ledger شبکه اضافه بشند و این بلاک جدید بوسیله کسی ساخته میشه که تو رقابت  proof of work یا اثبات کار برنده بشه البته جایزش هم بد نیست الان که دارم این پست رو مینویسم برای ماین هر بلاک که 10 دقیقه یکبار انجام میشه 12.5 بیت کوین پرداخت میشه!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *