در این مطلب قصد دارم به بررسی یکی دیگه از شایعه‌های عجیب این روزها در زمینه بلاک چین بپردازم. استخراج بیت کوین (ماین کردن بیت کوین) با استفاده از مرورگر استخراج بیت کوین!

مرورگر استخراج بیت کوین از کجا پیداش شد؟

اولین باری که اسم “مرورگر استخراج بیت کوین” به گوش من رسید اوایل تابستون امسال بود. روزهایی که ارزش ریال به صورت روزانه افت میکرد… یادمه توی اینستاگرامم یک پست درباره بلاک چین پابلیش کردم.

تقریبا بعد از نیم ساعت اولین کامنت زیر پست قرار گرفت!

دوست داری پولدار بشی؟ اگر علاقه مندی که راحت توی خونه بشینی و بدون اینکه هیچ کاری کنی با لپ تاپ پول در بیاری همین الان مرورگر استخراج بیتکوین رو نصب کن و پول در بیار! کد دعوت منم بزن که درآمدت دو برابر بشه : 12345

از اونجا که دوست ماینر زیاد داشتم و کموبیش از وضعیت خروج درآمد ماینرا اطلاعات داشتم و با مفاهیمی مثل HashRate آشنایی داشتم میدونستم که کلاهبرداری توی کاره. پس زیاد اهمیت ندادم و کامنتشو پاک کردم.

نیم ساعت نشده بود که یه کامنت دیگه اومد!

بیت کوین رو میشناسین؟ میدونین الان هر بیت کوین N تومنه؟ من این مرورگر استخراج بیت کوین رو پیدا کردم که هفته ای یه بیت کوین میده! اگر توهم ازبیکاری خسته شدی سریع نصبش کن و پول در بیار! کد دعوت : 54321

کم کم تعداد کامنت‌های با این مضمون داشت زیر پستم زیادتر میشد و داستان هم برای من جذاب تر! آخه هفته‌ای یه بیت کوین؟ اونم با لپتاپ؟ شوخیه مگه؟

توضیح بدم که استخراج بیت کوین فرایند پیچیده‌ای هست که نیاز به کامپبوترهای بسیار قوی برای انجامش هست. حتی خفن ترین کامپیوتر‌های گیمینگ هم درآمد خیلی خوبی ندارن… حالا فرض کنید با پردازنده ضعیف موبایل میخواید بیت کوین ماین کنین! اصلا عددی نمیشه! حتی اگر با لپتاپ یا کامپیوتر هم این کار رو بکنید ممکنه خرجتون از درامدتون بیشتر بشه! چون هزینه برق واینترنت و استهلاک و… وجود داره و دستگاه باید یه سره روشن باشه!

(اگر علاقه مند هستید درباره استخراج ارز های دیجیتال بیشتر بدونید، پیشنهاد میکنم  ماینینگ چیست؟ رو از دست ندید)

ازونجا که من به امنیت این سایت بسیار مشکوک بودم با یک ماشین مجازی ایزوله شده وارد یکی از اون آدرس‌هایی که توی کامنت‌ها برام گذاشته شده بود شدم تا ببینم داستان چیه!

کریپتو تب (CryptoTab) ، نام واقعی مرورگر استخراج بیت کوین!

بعد از اینکه وارد یکی از اون آدرس‌ها شدم و نرم افزارش رو دانلود کردم با یک نسخه کاستومایز شده از گوگل کروم به اسم کریپتو تب مواجه شدم که داخلش اسکریپت استخراج بیت کوین قرار داده شده بود. پس تا اینجا همه چیز حقیقت داشت! مرورگری بود که وقتی شما داشتین وب گردی میکردین میتونست بیت کوین ماین کنه.

اما قسمت باحال ماجرا! کریپتوتب بیتکوینی که ماین میکرد رو به حساب شما نمیریخت بلکه به حساب خودش میریخت و به شما فقط یه عدد نشون میداد که میگفت این درآمد شماست و اگر میخواید برداشت کنید باید به مقدار خاصی از موجودی برسید که حاصل ماه‌ها فعالیت بی وقفه است!

اما چون کریپتو‌‌تب شمارو خیلی دوست داره؟! بهتون یه پشنهاد میده! شما میتونین دوستای دیگه تون رو هم به استفاده از این نرم افزار دعوت کنید تا بابت کارکرد اونا پورسانت بگیرید تا زودتر موجودیتون قابل برداشت بشه! پس شروع میکنید به ارسالش برای آشناها و اسپم توی شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام و تلگرام! و افرادی که توسط شما دعوت میشن هم مجبورن همین کار رو بکنن و این چرخه همش تکرار میشه و افراد بیشتری وارد چرخه میشن!

پس کریپتوتب درواقع نوعی کلاهبرداری و دغل است؟

هم آره و هم نه! در کریپتوتب اگر موجودی شما به هر نحوی به میزان مشخص برسه اجازه برداشت خواهید داشت. پس یعنی قولی که به شما داده شده انجام خواهد شد. اما نکته مهم اینه که حداقل میزان مجاز برای برداشت به قدری زیاده که رسیدن به اون تقریبا برای 99 درصدافراد غیر ممکنه! به این صورت بسیاری از افراد پس از مدتی فعالیت بیخیال نقد کردن پولشون میشن و اون پول میره تو حساب کریپتو تب! یعنی به شما قولی رو میدن که شما نمیتونین انجامش بدین!

سود واقعی مرورگر استخراج بیتکوین کریپتو تب برای کیست؟

سایت CryptoBrowser از دیدگاه الکسا، جزو 2000 سایت پر ترافیک در دنیاست! بیاین فرض کنیم که ماهانه از کل دنیا فقط 50 میلیون نفر از اون استفاده کنن و 10 میلیون نفر هم پولشون به حدنصاب برسه و برداشت کنن. در این صورت 40 میلیون نفر هستن که درآمدشون به حدی نمیرسه که نقد بشه و میمونه تو حساب کریپتو تب! در نظر بگیریم یک میزان بسیار کم از بیتکوین، مثلا 100 ساتوشی میانگین درآمد هرکدوم از این نفرات بوده!

(ساتوشی کمترین میزان بیت کوین هست. هر صد میلیون ساتوشی میشه یک بیت کوین!)

محاسبه درآمد مرورگر استخراج بیت کوین
محاسبه درآمد مرورگر استخراج بیت کوین در یک ماه

در این صورت درآمدی که کریپتو تب از افرادی داشته که برداشت نکردن برابر 40 بیت کوین درماه خواهد بود! پس یعنی رسما تمام سود داستان برای صاحبان خود کریپتو تب هست و نه کسی که در خیال خودش داره ماین میکنه!

برخوردهای عجیب من با دیگر مرورگر های استخراج بیت کوین!

میتونم بگم کریپتو تب بهترین ابزار برای افرادی هست که بدون هیچ دانشی میخوان ماین کنن! درسته که سودی نداره ولی حداقلش اینه که ویروس و باج افزار همراه خودش وارد سیستمتون نمیکنه! من چند نمونه دیگه ازین ابزار‌هارو دیدم که چه فجایعی به بار میارن!

من سه تا بیت کوین پیدا کردم!

یک روز یکی از اشناها اومد پیش من و رو کرد به من گفت: فلانی! چقد بیت کوین داری؟ منم مقداری که داشتم رو که زیادم نبود گفتم. یهو باد تو غبغبش انداخت و گفت : من سه تا بیتکوین دارم! یهو انگار برق منو گرفت! از کجا؟

یه نرم افزار پیدا کردم از اینترنت برام بیت کوین پیدا میکنه! توی این هفته سه تا پیدا کرده برام!

همونجا بود که دوزاریم افتاد که کلاه داره میره سرش! پرسیدم که خب از چه کیف پولی “Wallet” استفاده میکنی؟ گفت نمیدونم! گفتم: خب نمیشه که! تو اگر سه تا بیت کوین داری باید بریزی تو ولتت تا بتونی خرجش کنی! گفت نه! آخه باید 2 تای دیگه پیدا کنم تا بتونم بریزم توی حساب خودم!

من شروع کردم به توضیح اینکه این موضوع اصلا ممکن نیست که تو توی یک هفته سه تا بیت کوین ماین کنی اونم با لپ‌تاپ! حداقل اسم اپلیکیشنشو بگو چک کنم باج افزاری چیزی نباشه بدبختت کنه! اما این دوست ما زیر بار نرفت که نرفت! فکر میکرد میخوام زرنگی کنم و مثلا نرم افزار خفنشو ازش بدزدم.

درکل سیستم کاری این اپلیکیشن اینجوری بود که شروع میکرد به ماین کردن و یه عدد تحت عنوان موجودی بیت کوین بهت نشون میداد. برای نقد کردنش باید به 5 میرسید. موضوع این بود که این اپلیکیشن یکم که کار میکرد سریع میرسید به اعداد نزدیک 5 ولی هیچ وقت خود پنج نمیشد! به این صورت افراد طمع کار همش سیستمشونو روشن میزاشتن تا مثلا به 5 بیت کوین برسن تا برداشت کنن! به این شکل خیلی ریز کلاه سرشون میرفت!

باج افزار در پوشش ماینر بیت کوین!

این یکی از فجایعی بود که دیدم. یکی از دوستان به من زنگ زد و گفت که وب سرور شرکتشون باج افزار (Ransomware) گرفته و تمامی اطلاعاتشون قفل شده! من از اونجا که مشابه این اتفاق برام افتاده بود شروع کردم به پیدا کردن سرنخ‌ها. اما هیچی به هیچی! همه میگفتن که تقصیر ما نیست و ما چیزی روی سرور نصب نکردیم! تا اینکه توی لاگ‌های ویندوز به یه مورد بر خوردم که یک نرم افزار به اسم BitcoinMiner Free روی سرور نصب شده بود. وقتی از ادمین اون سرور پرسیدم گفت که میخواسته مثل خیلی‌های دیگه روی سایت شرکت اسکریپت ماین کردن بیت کوین بزاره تا مشتری‌هایی که وارد سایت میشن براش بیت کوین ماین کنن! اما ظاهرا نرم افزار اشتباه نصب کرده بود و ویروس کل سرور رو بلعیده بود! (بیشتر اطلاعات سرور از طریق بکاپ‌هایی که گرفته شده بود برگشت!).

نتیجه پایانی درباره مرورگر استخراج بیت کوین

خلاصه کلام این که به هرچیزی که اولش خیلی بنظرتون وسوسه انگیز میاد بهش شک کنید و قبل از انجامش یکم تحقیق بکنید!

ضمناً اگر علاقه‌مند به مباحث مربوط به ماینینگ هستید یا اصلا میخواید بدونین ماینینگ واقعا یعنی چی، میتونین این پست رو بخونین “ماینینگ چیست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *